Pierwsza pomoc

Odpowiedzcie sobie szczerze, czy umiecie jej udzielić, czy w chwilach stresu potraficie ocenić trzeźwo sytuację. Co jeśli ktoś będzie nagle potrzebował waszej pomocy. Pamiętajcie w takich sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia każda sekunda jest na wagę złota.

Przedstawię Wam incydent, moja córka jak zawsze je i pije w biegu, ma półtora roku, dzisiaj popołudniu śmieje się do nas pijąc jednocześnie, po chwili robi się cała czerwona, chwila zawahania coś jest nie tak, dusi się, impuls, sekunda chwytam ją na kolano głową w dół, uderzam w plecki….każda chwila w moim odczuciu wyrasta do rangi wieczności, ale jest, wraca do nas, jest płacz, który w tym momencie mnie koi. Sytuacja jak ta może się zdarzyć każdemu co ma kontakt z małym dzieckiem, wiesz co wtedy zrobić, wiadomo że stres czasem nas blokuje, ale pamiętajcie musicie działać, życie dziecka jest w waszych rękach, w waszej prawidłowej ocenie sytuacji, nie ma tu czasu na zastanawianie się.

Zakrztuszenie dziecka, może się zdarzyć stosunkowo często i prowadzić w konsekwencji do groźnych skutków. Trzeba wtedy działać według sprawdzonego schematu postępowania. Nie ma tutaj miejsca na” wydaje mi się, że tak będzie najlepiej”. Kiedy jesteśmy narażeni na takie sytuację, wtedy gdy dziecko zaczyna raczkować, samodzielnie jeść, wkłada różne przedmioty do ust. Właśnie taki kęs pokarmu, czy też inne ciało obce, które przypadkowo znalazło się w drogach oddechowych mogą spowodować gwałtowny kaszel, zaburzenia oddechu lub odruch wymiotny. Często przez nas stosunek emocjonalny do tego dziecka zaczynamy się gubić, panikować i działać irracjonalnie. Często dziecko zaczyna kaszleć, bo jest to naturalny odruch obronny organizmy, gdy taki kaszel jest efektywny, dziecko nabiera powietrza, płacze, reaguje na nasz głos, musimy zachęcać dziecko do samodzielnego „wykaszlęcia” ciała obcego z dróg oddechowych. Gorzej jest, gdy ten kaszel jest nieefektywny i zaczynamy widzieć duszące się dziecko. Musimy zacząć działać.

Krok 1: Sprawdź czy coś widać w ustach, jeżeli coś widzisz, próbuj wyjąć to jednym ruchem-jednym palcem. Nie wykonuj penetracji jamy ustnej na ślepo i nie ponawiaj próby.

Krok 2: W tym czasie poproś kogoś o wezwanie pogotowia lub pomocy.

Krok 3: Przełóż dziecko na przedramię, podczas tej czynności stabilizuj główkę, aby nie odpadła.

Krok 4: Połóż dziecko na swoim przedramieniu i nodze. Główka musi być opuszczona ku dołowi. Drugą ręką wykonaj w okolicy międzyłoptkowej, swoim nadgarstkiem do pięciu uderzeń. Gdy dziecko wykrztusi ciało obce nie wykonuj kolejnych uderzeń.

Krok 5: Gdy te czynności nie przyniosły oczekiwanego efektu ponownie przewróć dziecko na plecki. Mając dziecko ułożone na przedramieniu i wsparte na na nodze sprawdź, czy ciało obce jest widoczne w ustach. Jeśli jest możliwość podejmij próbę wyciągnięcia. Jeśli nie widać ciała obcego, rozpocznij uciskanie klatki piersiowej.

Krok 6: Ułóż dwa palce w dolnej połowie mostka, trochę poniżej linii łączącej brodawki sutkowe. Wykonaj 5 uciśnięć. Następnie przejdź do uderzeń międzyłopatkowych, również 5 uderzeń. Te czynności wykonuj przemiennie, gdy dziecko wykrztusi ciało obce.

Krok 7: Widzisz, że dziecko traci przytomność, przestaje oddychać, reagować. Ułóż dziecko na twardym podłożu. Zajrzyj do ust, gdy nie widać ciała obcego delikatnie odchyl główkę, uważaj aby nie odginać jej nadmiernie, aby zrobić to uważnie jedną rękę połóż na czole a palce drugiej ręki na bródkę i delikatnie odchyl. Teraz działaj wykonaj 5 oddechów ratowniczych. Jak to zrobić? Obejmij usta i nos dziecka swoimi ustami i przez ok. 1-1,5sek. wykonaj oddech. Powtórz 5 razy, obserwuj czy klatka piersiowa się unosi i opada. Jeśli jest inaczej sprawdzaj przed kolejnym wdechem czy nie ma ciała obcego w ustach i czy główka jest prawidłowo odchylona.

Krok 8: Widzisz że te czynności nie przywróciły prawidłowego oddechu dziecka, niezwłocznie wykonaj 30 uciśnięć klatki piersiowej jak poprzednio. Drugą ręką asekuruj główkę dziecka.

Krok 9: Jeśli te czynności nie przyniosły skutku w postaci usunięcia ciała obcego działaj dalej w cyklach 30 uciśnięć i 2 oddechy. Każdorazowo po 30 uciśnięciach, zanim udrożnisz drogi sprawdzaj czy nie widać ciała obcego. Ważne, aby wykonywać te czynności do przyjazdu karetki pogotowia lub do momentu, kiedy dziecko odzyska czynności życiowe i zacznie prawidłowo oddychać.

ZAPAMIĘTAJ!

DZIAŁAJ W CYKLACH 30 UCIŚNIĘĆ I 2 ODDECHY.

Gdy chcesz poświęcić czas i prześledzić zasady postępowania i udzielania pierwszej pomocy, zaopatrz się w podręcznik, sama posiadam, mały i poręczny.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *