Zestaw tlenowy

Podczas mojej pracy spotykam się z wieloma osobami, które muszą się zaopatrzyć w zestawy do tlenoterapii.

Z czego składa się taki podstawowy zestaw: jest to oczywiście butla tlenowa, reduktor i maska tlenowa lub wąsy do podawania tlenu. Skupmy się teraz na szczegółach, możemy zakupić butle aluminiowe i stalowe, czym one się różnią? Otóż jest to inny materiał wykonania i butle te różni ciężar, aluminiowe butle są lżejsze, ale sprzedawane tylko w mniejszych pojemnościach na naszym rynku. Natomiast butle stalowe są cięższe i możemy je zakupić nawet w pojemności 5l, 10l, a nawet 40l. Do transportu zestawów złożonych z butli aluminiowych lub mniejszych stalowych warto zaopatrzyć się w torbę, gdzie możemy umieścić butle razem z reduktorem i potrzebnymi akcesoriami. Można kupić torbę na zestaw tlenowy w wersji mniejszej lub większej, gdzie możemy umieścić dodatkowo resuscytator z maskami.
Taka torba okazuje się niewystarczająca przy butlach stalowych o dużej pojemności, wtedy warto dokupić wózek, który ułatwi transport takiego gabarytu.
Czasami zdarza się tak, że butle z reduktorem umieszczamy w miejscu dla nas wygodnym i potrzebujemy dłuższy przewód, aby się przemieszczać. Może być to np. przewód 10m, który nam taki zabieg umożliwi.

Skupmy się przez moment jeszcze na reduktorach, warto przy jego zakupie zwrócić czy ma możliwość regulowania przepływu. Ja polecam taki model reduktora z możliwością ustawienia przepływu 0-25l/min, dodatkowo jest on w przyzwoitej cenie, jest to model najczęściej spotykany w zestawach ratownictwa medycznego. Bardzo często osoby przewlekle chore potrzebują tlenu nawilżonego, wtedy warto zakupić reduktor z nawilżaczem, do którego można w razie potrzeby zakupić dodatkowe pojemniki jednokrotnego lub wielokrotnego użytku.

Na koniec często nurtująca kwestia, wiele osób zadaje takie pytania przy zakupie butli, czy są one napełnione? Nie, butle są zawsze sprzedawane puste ze względu na bezpieczeństwo transportu firmami kurierskimi oraz druga kwestia, tlen to lek, który możemy przyjmować wg zaleceń lekarzy.
Druga równie często spotykane pytanie, na ile starczy nam tlen w butli? Możemy to bardzo łatwo obliczyć, należy wziąć pod uwagę ciśnienie pod jakim jest napełniana butla, zazwyczaj jest to 150bar, to mnożymy przez pojemność butli i otrzymujemy ilość tlenu w litrach, tę liczbę dzielimy przez wielkość przepływu ustawiona na reduktorze.
Weźmy sobie przykład, aby to łatwiej zobrazować:

ciśnienie napełniania butli 150 barpojemność butli np. 2,7 l  = 405 litrów / przepływ ustawiony na reduktorze np. 5l/min  =  81 minut

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *