Alfabet wakacyjnych wypadków część 3

Kontynuacja naszego wakacyjnego tematu. Dzisiaj między innymi użądlenia i złamania…..

P – PODTOPIENIE
Uwaga to jeden z najczęstszych letnich wypadków z udziałem dzieci. Gdy tylko temperatura za oknem wzrasta a słońce zaczyna nas ogrzewać zaczynamy chętniej zażywać wodnych kąpieli. Również wtedy zaczynamy słyszeć w informacjach o kolejnych utonięciach. Wśród dorosłych przyczyną nierzadko bywa alkohol i brawura. U dzieci to nieuwaga rodziców, brak umiejętności i często to nierozgrzane ciało, warto aby dziecko trochę rozgrzało mięśnie przed wejściem do wody. Ale do podtopienia może dojść nie tylko w morzu czy jeziorze, wystarczy ogrodowy basenik z wodą do kostek. Co jeśli zdarzy nam się taki wypadek, jesli dziecko jest nieprzytomne, ale oddycha, przykryj je i wezwij pogotowie. Przy braku oddychania trzeba rozpocząć resuscytację ( 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy metodą usta-usta).

U – UDAR CIEPLNY
Jak go poznać? Dziecko z udarem jest rozgrzane i zaczerwienione (skóra może też zmienić kolor na szara), ma przyspieszone tętno, czasem wymiotuje i nie może przygiąć brody do klatki piersiowej. Bywa, że bardzo płacze albo po prostu bezwładnie się przelewa przez ręce. Jak najszybciej przenieś je w chłodne i ciemne miejsce, połóż je tak, aby głowa była trochę wyżej niż reszta ciała, połóż chłodny kompres na czoło i podaj picie. Wezwij też pogotowie.

U – UŻĄDLENIE OSY
Osa nie zostawia żądła, ale miejsce użądlenia boli, jest zaczerwienione, może puchnąć. Posmaruj je np. Fenistilem lub przyłóż kompres w postaci zimnego okładu z wody wymieszanej z octem. Jeśli osa ukąsiła malucha w szyję lub język, przyłóż zimny okład i jedź do szpitala. Z kolei maluchowi pogryzionemu przez komary lub meszki możesz podać Fenistil w kroplach lub wapno z witaminą C, co złagodzi świąd i obrzęk po ukąszeniu przez owady.

Z – ZAPALENIE UCHA
Wbrew pozorom to także letnia dolegliwość. Winowajcami są bakterie, najczęściej gronkowce, które mogły się dostać do ucha, np. wraz z brudną wodą ze stawu lub jeziora. Ucho boli, zwłaszcza przy dotyku, może też pojawić się gorączka. Każdy ból ucha powinien być skonsultowany u pediatry, na szczęście jednak zapalenie ucha zewnętrznego leczy się prosto: zwykle wystarczają ciepłe okłady i środek przeciwbólowy.

Z – ZŁAMANIE RĄCZKI LUB NÓŻKI
Po niefortunnym upadku rączka albo noga malucha puchnie i boli – to jeszcze nie musi być złamanie, ale na wszelki wypadek unieruchom je jak możesz, nie zawsze posiadasz przy sobie odpowiednie opatrunki, możesz wykorzystać np gałązkę lub łopatkę do naleśników i chustę. Warto posiadać w apteczce bandaż elastyczny i krótką szynę piankową. Bardzo ważne, nie podawaj maluchowi nic do jedzenia i picia, bo być może podczas nastawienia kończyny potrzebna będzie narkoza, którą trzeba podać na czczo.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *