Alfabet wakacyjnych wypadków część 2

Alfabet wakacyjnych wypadków ciąg dalszy……..

G – GUZY I SINIAKI
Na miejsce stłuczenia przyłóż zimny kompres przynajmniej na kilkanaście minut, a kolejnego dnia smaruj siniak żelem z heparyną, przyspieszającym wchłanianie się podskórnego wylewu. Przy dużych stłuczeniach możesz również zastosować spray IceMix, który chłodzi znacznie chore miejsce i łagodzi ból. Obserwuj czy dziecko, które np. spadło na główkę, nie ma objawów wstrząsu mózgu. Jeśli zacznie wymiotować, przelewać się przez ręce, a jego źrenice będą nierównej wielkości, jedź z nim na pogotowie. Zrób to także wtedy, jeśli dziecko straci przytomność (nawet na krótką chwile), gdy pojawią się trudności w oddychaniu lub kiedy zauważysz zasinienie wokół jego oczu lub za uszami.

K – KLESZCZ
Trzeba go szybko wyjąć, bo im dłużej siedzi pod skórą, tym większe ryzyko zakażenia boreliozą. Uważaj jednak, by przy wyjmowaniu nie zgnieść kleszcza ani go nie urwać – jeśli choć odrobina zostanie pod skórą, konieczna będzie wizyta u lekarza. Po przygodzie z kleszczem przez kolejne tygodnie obserwuj dziecko. Jeśli w miejscu wkłucia pojawi się rumień albo gdy wystąpi u dziecka, np objawy grypy, gorączka, osłabienie, powiedz lekarzowi o ukąszeniu przez kleszcza. Ze względu na ryzyko chorób odkleszczowych zawsze, po każdym spacerze (nie tylko w lesie lub po łące) obejrzy dziecko, szczególnie jego pachy, pachwiny, pod kolanami, linię na granicy skóry i włosów – w tych miejscach kleszcze najbardziej lubią się wbijać. Jeszcze lepszym pomysłem jest umycie dziecka z użyciem gąbki pod prysznicem.
Dla ułatwienia, aby wyciągnąć kleszcza proponuje się posiadać urządzenie, które sprawnie usuwa kleszcza. Może być tp przyrząd do usuwania kleszczy Anty-kleszcz lub pompka do odsysania jadu i kleszczy Aspivenin.

K – KRWAWIENIE Z NOSA
Może dojść do niego na skutek uderzenia albo dłubania przez dziecko w nosku. Czasami też krwawienie z nosa towarzyszy gorączce i przeziębieniu, zwykle jednak nie jest niczym groźnym. Aby zatamować krwawienie, włóż do noska kawałek gazika i uciskaj nos. Nie odginaj dziecku głowy do tyłu, przeciwnie powinno pochylić ją do przodu.

O – OPARZENIA
Polewaj oparzone miejsce chłodną wodą, ale nie lodowatą przez ok.15minut. Jeśli maluch poparzył sobie brzuch lub klatkę piersiową, delikatnie zdejmij ubranie (jeśli jest wtopione to je rozetnij) i włóż go na minute pod chłodny prysznic, a następnie obłóż oparzone miejsce mokrym ręcznikiem. Dużo lepszym rozwiązaniem są opatrunki hydrożelowe, które są sterylne i zawierają właściwości łagodzące ból. Warto mieć go na wszelki wypadek w aptece. Po schłodzeniu bolące miejsce przykryj jałowym opatrunkiem, ale nie naklejaj plastra. Z własnego doświadczenia polecam żel na oparzenia, którym można posmarować ranę i przyłożyć opatrunek, żel można aplikować w razie potrzeby, łagodzi to pieczenie, ból i przyspiesza gojenie. Jeśli oparzenie jest rozległe, pojawią się pęcherze, jedź z dzieckiem na ostry dyżur.

O – OPARZENIE SŁONECZNE
Aby ukoić ból, obłóż oparzone miejsce gazikami nasączonymi chłodną wodą i posmaruj je łagodzącym kremem, np. Alantanem lub Bepanthenem. Jeżeli dolegliwości są silne, podaj środek przeciwbólowy z paracetamolem lub ibuprofenem.

c.d.n.