Do czego służy kołnierz ortopedyczny?

Kołnierz ortopedyczny (tzw. orteza) wygląda niepozornie, nieco śmiesznie, niczym zbroja… ale pełni niezwykle istotną funkcję. Ma usztywnić kręgosłup poszkodowanego i uchronić go przed ciężkim kalectwem. Choć niewygodny i średnio estetyczny, doskonale spełnia swoje zadanie.

Ma, przede wszystkim, chronić odcinek szyjny kręgosłupa. Ludzie, podobnie jak wszystkie inne zwierzęta, mają brzydki zwyczaj ruszania, dotykania, masowania bolących miejsc. W przeszłości wiele razu musiało dojść do tragedii, nim opracowano w końcu skuteczną metodę tymczasowego unieruchamiania tej części ciała.

cpx_dd2c01daa5fe4554c8e67611153c8add

Kołnierz ortopedyczny chroni nas jednak nie tylko przed naszą własną niefrasobliwością, ale także przed czynnikami zewnętrznymi. Po drobnych urazach kręgosłupa lub głowy nie zawsze musimy zostać w szpitalu. Niektórzy wracają do domu, a czasem nawet do pracy, jeżdżą komunikacją miejską, spacerują. Łatwo wtedy o „wypadek” – potknięcie, potrącenie, szturchnięcie… Gdyby nie kołnierz, nawet tak błaha sytuacja mogłaby być tragiczna w skutkach.

Kołnierze stosuje się też nie tylko u ofiar wypadków. Wykorzystywane są także w przypadku tzw. zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego, które oprócz drastycznych przyczyn w postaci kolizji samochodowych, upadków. Itp., może być także wynikiem nieodpowiedniego ułożenia w trakcie snu, ciężkiej pracy, a nawet współwystępować z wadami postawy. Konieczne jest wtedy usztywnienie odcinka szyjnego, by przywrócić możliwie dobre funkcjonowanie organizmu.

Współczesne kołnierze coraz lepiej dopasowują się do ciała poszkodowanego. Wersje dla dorosłych są regulowane i wykonane z różnych materiałów. Od specjalnych rusztowań z twardych włókien syntetycznych, po proste, wykonane z pianki owijaki, umożliwiające częściowe poruszanie szyją i dostosowujące się do każdej sylwetki.

W karetkach stosowane są specjalne kołnierze ratunkowe, w szpitalach zaś posiadają nie tylko te przeznaczone dla dorosłych, ale także dedykowane dzieciom i niemowlętom. Medycyna nawet w tym zakresie poczyniła duże postępy.

Ważne: Kołnierz powinien zawsze zakładać lekarz specjalista lub wyszkolony ratownik medyczny. Nie polecamy wykonywania tego typu zabiegów samodzielnie…

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *