Koc termiczny – kiedy, gdzie i jak go użyć?

Koc ratunkowy stanowi ważny element wyposażenia apteczki pierwszej pomocy. Choć nie tamuje krwawienia, nie pomoże odkazić rany, przydaje się częściej niż może się wydawać. W każdej porze dnia i nocy, 365 dni w roku.

Na początek warto wiedzieć, jakie są jego właściwości i… dlaczego ma dwa kolory. Folia poliestrowa, z której jest wykonany, jest bardzo cienka, a jednak produkt nazywany jest kocem termicznym. Otóż, ów koc ma za zadanie utrzymać optymalną temperaturę organizmu lub już poprawić: obniżyć lub podnieść. W jaki sposób? Każda z dwóch stron albo odbija, albo pochłania promienie słoneczne. Prawa fizyki ratują życie!

cpx_c2ff9abb54c4f442cc7273b89ad57f46

W przypadku, gdy zamierzamy ogrzać poszkodowanego – wypadek ma miejsce zimą, w chłodny dzień, ofiara jest przemoczona po wyciągnięciu z wody, etc. – należy przykryć ją lub okryć „złotą” stroną na zewnątrz. Dzięki temu szybko zostaną wchłonięte promienie słoneczne, które podgrzeją nieco wnętrze koca. Nawet jeśli niebo jest zachmurzone lub pada śnieg, efekt powinien się pojawić, nie tylko ze względu na absorpcję światła, ale także na to, że sala folia stanowi dość dobrą izolację termiczną.

Jeśli chcemy, by organizm poszkodowanego się nie przegrzał, należy okryć go tak, by strona „złota”, znajdowała się od strony ciała. Dzięki temu jasna, „srebrna” strona będzie odbijać promienie słoneczne. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ nawet krótka ekspozycja, zwłaszcza głowy, na silne światło słoneczne, może doprowadzić nie tylko do przegrzania organizmu, ale i uszkodzenia mózgu lub serca.

Warto zainwestować w tego typu wyposażenie, zwłaszcza, że koszt takiego koca nie wyniesie więcej niż około 5 zł. Za taką kwotę nie dostaniemy nawet średniej jakości piwa w pubie… a możemy znacząco podnieć swoje bezpieczeństwo lub komfort w podróży. Sam koc, przez rozłożeniem, stanowi pakiecik o szerokości i długości kilku centymetrów, zaś jego grubość nie przekracza centymetra. Mieści się w kieszeni spodni/

No właśnie…, w kwestii innych zastosowań – koce termiczne używane są nie tylko w ratownictwie medycznym. Stosują je także sportowcy, którzy ogrzewają się nimi po zawodach w chłodne dni (np. uczestnicy Runmageddonu) oraz ludzie zajmujący się wspinaczką górską. Na szczycie, gdzie temperatura spada, ciepłe ubranie nie zawsze wystarcza. Warto zabrać ze sobą także taki lekki koc. Po okryciu się nim, także w trakcie snu, materiał odizoluje nas niejako od warunków zewnętrznych pozwalając zachować część ciepła.

Ważne: koce ratunkowe dobrze jest kupować w profesjonalnych sklepach medycznych. W sieci sporo jest podrabianych produktów, które nie spełniają norm bezpieczeństwa.