Zawał serca – przyczyny i objawy

Jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w krajach wysokorozwiniętych są choroby związane z układem krążenia, na które składa się wiele czynników. Jednak najważniejszą rolę w ich występowaniu odgrywa nasz styl życia. Najważniejszymi czynnikami chorób serca, na który mamy wpływ są:

  • nadwaga i otyłość,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • wysoki poziom cholesterolu we krwi.

Nieprawidłowe wartości wyżej wymienionych czynników spowodowane są przede wszystkim złą dietą. Najczęściej nasza dieta opiera się na dużej ilości tłuszczów zwierzęcych, cukrów prostych i soli. Zbyt mało spożywamy warzyw i owoców oraz produktów zawierających błonnik. Kolejną rzeczą, która przyczynia się do chorób układu krążenia jest niska aktywność fizyczna. Konsekwencją małej ilości ruchu są podwyższone ciśnienie i nieutrzymywanie prawidłowej wagi. Negatywny wpływa na nasze zdrowie ma także palenie tytoniu, ponieważ w jego dymie znajdują się substancje mające właściwości kurczące naczynia krwionośne oraz zwiększają krzepliwość krwi.

Bardzo ważnym narzędziem w naszym ciele jest serce. Pracuje ono bez przerwy, posiada własny automatyzm, dzięki czemu nie musimy kontrolować non stop jego pracy. Do prawidłowego funkcjonowania serca, narząd ten musi mieć dostarczoną krew bogatą w tlen i substancje odżywcze.

Jedną z najbardziej znanych przyczyn śmierci jest zawał serca, inaczej nazywany atakiem serca. Spowodowany jest niedotlenieniem komórek przez co najmniej 20 minut. To prowadzi do ich martwicy. Najczęstszą przyczyną zawału jest zakrzepica w naczyniach wieńcowych, spowodowana pękniętą blaszką miażdżycową. Owe blaszki składają się głównie z tłuszczów (cholesterolu) i odkładają się na ściankach naczyń krwionośnych. Blaszki te ograniczają dostarczanie krwi, ponieważ zmniejszają przepustowość tętnic i żył. Im więcej się ich znajduje, tym bardziej są one niebezpieczne. Po pewnym czasie mogą one pękać, co spowoduje proces krzepnięcia i jednocześnie nastąpi odcięcie dopływu natlenionej krwi do komórek.

Najczęstszym objawem zawału serca jest charakterystyczny ból w okolicy mostka. Czasem promieniuje on aż do szyi, żuchwy, lewego barku i ramienia. Ludzie po zawale określają ten ból jako uczucie gniecenia, ściskania, pieczenia. Innymi objawami mogą być duszności, zawroty głowy, nudności i wymioty. Poza tym osoba mająca zawał jest spocona, wystraszona i ma przyspieszone bicie serca. Jeżeli ktoś skarży się na takie dolegliwości, należy jak najszybciej wezwać pogotowie.

Osoba, u której stwierdzono zawał serca natychmiast kierowana jest do pracowni kardiologii interwencyjnej. Tam przechodzi koronarografię, która umożliwia obrazowanie naczyń wieńcowych. Po zawale i pomyślnych zabiegach szybo wraca się do formy, jednak należy przestrzegać zaleceń lekarza oraz uważać na dietę i wysiłek fizyczny.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *