Inhalatory dla chorych i nie tylko

W ostatnich latach zanieczyszczenie powietrza uległo znacznemu pogorszeniu. Powietrze, którym oddychamy w ogromnym stopniu wpływa na nasze zdrowie. Zanieczyszczenia i wszelkiego rodzaju pyły znajdujące się we wdychanym powietrzu obciążają układ oddechowy, a także mają duży wpływ na jakość i długość życia. Wysuszają błonę śluzową oraz powodują charakterystyczne drapanie w gardle. Smog może także prowadzić do uczucia osłabienia, zmęczenia, zaburzeń koncentracji, czy też rozdrażnienia. Najbardziej narażeni na skutki zanieczyszczonego powietrza są dzieci oraz osoby starsze i chore.

Układ oddechowy jest w znacznym stopniu narażony na dostarczanie do organizmu wszelkich zanieczyszczeń, drobnoustrojów i alergenów, powodujących różnego rodzaju choroby. Toksyny znajdujące się w płucach mogą przyczynić się do wystąpienia stanów zapalnych dróg oddechowych, przeziębienia lub astmy. Pomóc w usunięciu zanieczyszczeń mogą regularne inhalacje. Inhalacje w szczególności dedykowane są osobom cierpiącym na choroby bądź urazy układu oddechowego takie jak astma, przeziębienie, stany zapalne zatok, krtani, oskrzeli, czy tchawicy, a także w leczeniu schorzeń sercowo-naczyniowych. Inhalacje są wskazane także osobom palącym oraz mieszkańcom dużych miast.

Inhalatory bardzo proste w obsłudze dzięki czemu nie będą mieli problemu z ich obsługą najmłodsi oraz osoby starsze. Inhalatory służą do podawania pacjentowi (zarówno w trakcie leczenia, jak i zabezpieczających zabiegów profilaktycznych) leków lub składników odżywczych za pomocą par. Roztwory substancji są podgrzewane (czasem nawet do temperatury wrzenia), a ulatniające się pary trafiają do układu oddechowego. Inhalatory (domowe lub szpitalne) stosowane są najczęściej w przypadku astmy oskrzelowej oraz przewlekłych chorobach układu oddechowego. Regularne inhalacje solankowe pomagają wesprzeć układ oddechowy, usuwają skutki zanieczyszczenia powietrza, a także zapobiegają infekcjom. Z inhalatorów domowych można korzystać w każdym miejscu i czasie. Dzięki możliwości dopasowania maseczki do użytkownika możliwe jest korzystanie z urządzenia zarówno przez osoby dorosłe jak i dzieci.

Nebulizatory działają podobnie, jednak nie dostarczają związków leków do otoczenia, a bezpośrednio do układu oddechowego pacjenta. Wykorzystując specjalną dyszę ciśnieniową rozpylają określoną ilość leków wprost do jamy ustnej lub nosowej. Pozwala to na dokładniejsze dozowanie leków, odmierzenie dokładnej ilości i pewność, co do zażycia wymaganej porcji. Nebulizatory są używane najczęściej w przypadkach astmy, mukowiscydozy oraz ciężkich chorobach układu oddechowego. Bywają także stosowane w leczeniu przeziębień.

1 Komentarz

  1. Inhalator

    Inhalacja bardzo pomaga na katar, kaszel czy zapalenie płuc. Leki znacznie szybciej się przyswajają.

    Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *