Jak się zachować podczas wypadku samochodowego, ciąg dalszy…

Dzisiaj praktyczne wskazówki, chętnie sama zgłębiłam ten temat dla was, bo sama nie wiem jak powinnam się zachować w takim zdarzeniu. A warto taką wiedzę posiadać, także do dzieła.

Krok 1
Zabezpieczenie miejsca wypadku. Ma to na celu ochronę zarówno poszkodowanego, ratownika, jak i osób trzecich, czyli tzw. gapiów lub innych uczestników ruchu drogowego. Co zatem robimy? W tym celu na drodze, w odpowiednio oddalonym miejscu ustawia się trójkąt ostrzegawczy. Praktyczna odległość ustawienia trójkąta od miejsca zdarzenia, zależy od rodzaju drogi, warunków atmosferycznych czy rzeźby terenu. I tak na obszarze zabudowanym trójkąt ostrzegawczy umieszczamy za pojazdem w odległości nie większej niż 1. Poza obszarem zabudowanym trójkąt ostrzegawczy ustawimy w odległości od 30 do 50 m za pojazdem. Na drodze ekspresowej i autostradzie pojazd zatrzymujemy na poboczu, a trójkąt ostrzegawczy ustawiamy w odległości 100 m za pojazdem.

Krok 2
Włącz światła awaryjne, zaciągnij hamulec ręczny, wyciągnij kluczyki ze stacyjki i ubierz kamizelkę odblaskową.

NIE BĘDZIESZ MÓGŁ POMÓC INNYM, JEŚLI SAM ZOSTANIESZ POSZKODOWANY.

Krok 3
Wezwij pomoc, zanim to zrobisz oceń sytuacje abyś mógł podać rzeczowe informację dyspozytorowi. Oceń, czy miejsce wypadku jest bezpieczne. Weź swoją gaśnicę samochodową. Podejdź do wraków. Zobacz, ile osób jest rannych, oceń w jakim są stanie. Czy z samochodów nie wylatuje paliwo? Czy nic się nie pali? Czy będziesz w stanie sam pomóc? Czy otwierają się drzwi?

Przy wzywaniu pomocy należy podać:

 • MIEJSCE ZDARZENIA
 • RODZAJ ZDARZENIA
 • LICZBĘ POSZKODOWANYCH
 • STAN POSZKODOWANYCH
 • IMIĘ I NAZWISKO DZWONIĄCEGO
 • NR TEL. Z KTÓREGO DZWONIMY

Co jest ważne! Dyspozytor może Ci pomóc do czasu przybycia służb ratowniczych. Powie, co robić po kolei, zwróci uwagę na istotne rzeczy. Poproś go o taką pomoc!

Zatrzymaj innych kierowców, bo sam możesz być nieskuteczny w działaniu.

Krok 4

Udzielamy pierwszej pomocy poszkodowanym. Zawsze zaczynamy od sprawdzenia stanu poszkodowanego, czy jest przytomny, czy oddycha, czy na słyszy? Jeśli nie ma jego reakcji, wyciągamy z samochodu. Podtrzymaj jedną ręką jego podbródek, drugą – jego rękę, którą przyciśnij do klatki piersiowej na dolnej linii żeber. W ten sposób kładziesz go na swojej klatce piersiowej i zmniejszasz ryzyko pogłębienia urazu kręgosłupa. Zachowaj bezpieczną odległość od wraków i połóż poszkodowanego na plecach. Udrożni drogi oddechowe przez odchylenie głowy i rozpocznij resuscytację. Wdechy wraz z uciskami wykonujemy ze stałą częstotliwością, zbliżoną do średniej częstotliwości oddychania, czyli ok. 7 wydechów w ciągu minuty.

2 WDECHY NA 30 UCISKÓW

Ważne! Pamiętaj, że trzy do pięciu minut – to maksymalny czas, jaki powinien upłynąć od zatrzymania krążenia, do rozpoczęcia akcji resuscytacyjnej. Każda minuta opóźnienia oznacza nieodwracalne zmiany w mózgu. Po 10 minutach od zatrzymania krążenia, właściwie nie ma już szans na uratowanie człowieka. Nawet jeśli się to powiedzie, konsekwencje niedotlenienia mogą być bardzo poważne.

Co zrobić, gdy u poszkodowanego doszło do krwotoku. Widzimy szybki wypływ krwi pod dużym ciśnieniem, aby zatrzymać krwotok należy zastosować opatrunek uciskowy w miejscu krwawienia. Należy unikać stosowania opaski uciskowej. Jedynie jeśli ucisk na ranę nie daje rezultatu mimo zastosowania kilku warstw opatrunku, można, a nawet należy założyć opaskę uciskową. Jak? Opaskę zakładamy kilka centymetrów powyżej rany, tzn. bliżej serca w stosunku do niej. Ucisk powinien być na tyle silny, by wraz z opatrunkiem powstrzymać krwotok. Takiej opaski nie ściągamy sami, powinien to zrobić lekarz. A taka opaska nie może być założona na dłużej niż 1-2 godzin.

Dla przypomnienia numery alarmowe

 • POLICJA 997
 • STRAŻ POŻARNA 998
 • POGOTOWIE 999
 • NUMER ALARMOWY 112

2 Komentarzy

 1. Dobra-Opieka

  Super pierwsza część jak i druga artykułu uczy bardzo wiele!

  Odpowiedz
 2. Erha Plus

  Super obie części powinny być przesłaniem aby ludzie chcieli posiąść odpowiednie umiejętności, które pomogą im działać w takich sytuacjach.

  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *