Oparzenia

Oparzenia, cóż najczęściej o nich wiemy?
Zapewne to, że w przypadku oparzenia należy przepłukać to miejsce zimną wodą, żeby nic do tego nie przyklejać lub spryskać pianką na oparzenia. Pozwolicie, że zgłębimy ten temat, bardziej go rozwiniemy i postaram się pokazać co i jak w tym temacie należy robić, ok?

Zaczynamy od rzeczy banalnych co to jest oparzenie. Jest to nic innego jak uszkodzenie tkanek w wyniku działania czynników termicznych, chemicznych lub prądu elektrycznego. Prowadzi do martwicy tkanek i utraty płynów ustrojowych wskutek zwiększonej przepuszczalności naczyń.

Stopnie oparzeń
Zależnie od głębokości i stopnia uszkodzenia tkanek miękkich wyróżnia się trzy stopnie oparzenia:

 • I stopień – oparzenie dotyczy powierzchownej warstwy skóry, główni naskórka. Skóra jest zaczerwieniona, wrażliwa na dotyk. Może być obrzęknięta, wyraźnie blednie nawet przy niewielkim nacisku.
 • II stopień – oparzenie obejmuje częściowo głębszą warstwę – skórę właściwą. Powstają pęcherze, skóra jest wrażliwa na dotyk, również może blednąć przy ucisku.
 • III stopień – zajęta jest cała grubość skóry i tkanka podskórna. Skóra jest blada i podatna na ucisk lub czarna, zwęglona i twarda.

Wiemy już co to jest oparzenie i jakie stopnie występują, to zwróćmy uwagę teraz na jego przyczyny, aby być uważnym.

 • Oparzenia termiczne – spowodowane są przez wysoką temperaturę. Powstają w wyniku bezpośredniego kontaktu z płomieniami, gorącymi płynami, gazami lub gorącą powierzchnią.
 • Oparzenia chemiczne – spowodowane są prze kontakt ze stężonymi kwasami, zasadami lub pewnymi związkami organicznymi, które mogą występować nie tylko w postaci płynnej, ale także stałej lub gazowej.
 • Oparzenia elektryczne – powstają w wyniku przepływu prądu elektrycznego przez ciało. Źródłem prądu może być domowa lub przemysłowa instalacja elektryczna, piorun lub nagromadzenie bardzo dużego ładunku statycznego.
 • Oparzenia radiacyjne – są wynikiem działania promieniowania, np. słonecznego lub radioaktywnego. Mogę objawić się bezpośrednio po napromieniowaniu lub wystąpić z opóźnieniem.

Bardzo ważne przy oparzeniach jest ocena ich rozległości, jest to znacznie ważniejsze nić ich głębokość. Może już o tym słyszeliście, powierzchnie oparzenia u dorosłych ocenia się według tzw. reguły dziewiątek. Za powierzchnie odpowiadającą 1% powierzchni ciała przyjmuje się powierzchnie dłoni chorego. Głowa z szyją i każda z kończyn górnych to 9% całkowitej powierzchni ciała, każda kończyna dolna, przednia oraz tylna część tułowia to 18%, krocze to 1%. U dzieci te proporcje są znacznie zmienione, ze względu  na proporcję ciała zwłaszcza u niemowląt. U dzieci trzeba wykazać się większą ostrożnością, ze względu na wyższe ryzyku uszkodzenia dróg oddechowych, utraty płynów i nadmiernego oziębienia organizmu.

Teraz przyjrzymy się najważniejszemu, czyli zasadom postępowania w przypadku oparzeń.

 • Podstawowe działanie polega na ochłodzeniu tkanek przez zastosowanie zimnej wody, najlepiej bieżącej przez ok 10min. lub do ustąpienia bólu. Zabieg jest skuteczniejszy im szybciej nastąpi od  momentu oparzenia.
 • Co w przypadku oparzenia dużych powierzchni ciała, należy odstąpić od schładzania zimną wodą w celu uniknięcia nadmiernego ochłodzenia organizmu. Bardzo dobrym produktem, który sama posiadam w domowej apteczce jest żel na oparzenia lub opatrunek typu Water-Jel. Przy jego użyciu nie wymagane jest chłodzenie wodą, ma on wysokie działanie przeciwbakteryjne i co ważne powoduje zatrzymanie chłodzenia na poziomie temperatury ciała, tym samym brak możliwości doprowadzenie do hipotermii. Może być używana na każdej głębokości rany oparzeniowej: powierzchownej, częściowej, częściowo głębokiej i na całej grubości.Taki kompres może pozostać na oparzonej powierzchni aż do rozpoczęcia kolejnego etapu leczenia i to zapewnia wilgotne środowisko rany. U nas w domu rewelacyjnie się sprawdza, zapewnia szybsze gojenie się rany. Przy małych oparzeniach stosujemy ten sam opatrunek w formie żelu, smarujemy miejsce oparzenia kilka razy na miejsce poparzenia,  zmniejsza to ból i schładza skórę. Posiada działanie aseptyczne i stanowi doskonałą barierę przeciwko czynnikom powodującym wzrost ciepła.
 • Czego nie wolno absolutnie robić: wystawiać oparzonych powierzchni na działanie takich środków, jak tłuszcz czy białko jaja, ani nie stosować wszelkich domowych sposobów.

Co zrobić w przypadku porażenia prądem elektrycznym, przyznam się że sama nie wiedziałam i tym chętniej poczytałam i poszukałam informacji na ten temat, aby się nimi z wami podzielić. Takie porażenie prądem może prowadzić do zatrzymania krążenia na skutek przepływu prądu przez serce. Zatrzymanie oddechu bywa spowodowane uszkodzeniem ośrodka oddechowego lub skurczem tężcowym mięśni oddechowych. Rozległość obrażeń zależy od: rodzaju prądu, czasu przepływu prądu i drogi przepływu prądu. Jakie są objawy w przypadku takiego porażenia: różnego stopnia oparzenia, od zblednięcia powłok, aż do zwęglenia tkanek, utrata przytomności, zatrzymanie oddechu, nagłe zatrzymanie krążenia.  Jak trzeba postępować wtedy: odłączenie poszkodowanego od źródła prądu z uwzględnieniem własnego bezpieczeństwa. W miarę możliwości wyjęcie wtyczki z kontaktu, wyłączenie bezpieczników. Szybko oceń stopień uszkodzenia i zaburzeń. Jeśli doszło do zatrzymania krążenia, należy szybko przystąpić do podjęcia resuscytacji. Rozpoczęcie sztucznej wentylacji przy nieobecności tętna i bezdechu oraz zabezpieczenie miejsc oparzonych jałowym, suchym opatrunkiem. Takie kroki należy podjąć.

Trosze się rozpisałam dzisiaj, ale mam nadzieje, że te informację będą również przydatne dla was.

1 Komentarz

 1. Anna

  Czekam na kontynuacje

  Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *