Opaska uciskowa. Warto ją mieć i wiedzieć, jak ją zrobić

Najczęściej widzimy ją na filmach, rzadziej w świecie „realnym”, choć każdy ma świadomość jej istnienia. I przydatności. Oraz tego, że ratuje życie. To opaska uciskowa, zwana również manszetą.

 

 Opaska uciskowaJak działa opaska?

Jest, jak łatwo się domyślić, rodzajem opatrunku. Szybko i skutecznie pozwala ograniczyć lub zatamować obfite krwawienie. W jaki sposób? Dociska tętnice i główne żyły do kości, zamykając, całkowicie lub częściowo ich światło. O ile jest dobrze założona.

Standaryzowana opaska, która znajduje się na wyposażeniu służb medycznych (przede wszystkim w wojsku) oraz niektórych apteczek, jest giętką konstrukcją o długości około metra i szerokości kilku centymetrów. Wyposażona jest także w specjalne zaczepy lub guziki, umożliwiające jej zapięcie w określonym miejscu.

 

O działaniu słów więcej

Opaskę należy zacisnąć mocno. Bardzo mocno. Dzięki temu w miejscu ucisku zanika tętno, uniemożliwiając dalszy przepływ krwi. Skóra w tej okolicy sinieje. Tak, nie jest to zdrowe, ale ratuje życie.

Zakłada się ją kilka centymetrów powyżej zranienia (np. amputacji, zmiażdżenia, poważnej rany ciętej lub kłutej, pogryzienia). Nie zakłada się opaski poniżej kolana lub łokcia, ponieważ nie uciśnie ona odpowiednio arterii. Może dojść do kolejnego krwotoku.

 

Ważne: zawsze zapisujemy dokładny czas założenia opaski. Długotrwałe noszenie może skutkować martwicą lub uszkodzeniem tkanek. 

 

Materiał zastępczy

Prowizoryczną opaskę można wykonać z bandaża, chusty trójkątnej, a w nagłych przypadkach, także z paska od spodni czy kawałka tkaniny. Ma być skuteczne, nie musi być ładne. Materiał powinien mieć jednak określone parametry, zwłaszcza te dotyczące szerokości. Przynajmniej 5 centymetrów, by działanie było skuteczne. Jeśli opaska będzie za cienka, może uszkodzić naczynia krwionośne lub mięśnie.

Co istotne, ratując ludzkie życie, pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie. W miarę możliwości nośmy rękawice ochronne, choćby foliowe z marketu. W skrajnych przypadkach można zastosować nawet worek.

Ważne: opaskę uciskową stosować należy w ostateczności, gdy nie da się w inny sposób zatamować krwotoku. Poprawnie założona jest skuteczna, ale nie powinna być noszona zbyt długo.

Przed zakupem tego typu wyposażenia, dobrze jest przejść odpowiednie szkolenia. Lub chociaż zobaczyć filmy instruktażowe w internecie. Źle założona opaska może spowodować więcej szkody niż pożytku. Warto o tym pamiętać!

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *