Krwotok z nosa

Krwotok z nosa jest częstą dolegliwością osób w każdym wieku. Jego przyczyny są różne. Krwotok może wystąpić z przemęczenia, infekcji, urazów nosa oraz z problemami z krzepliwością krwi. Czasami krew z nosa leci bez żadnej konkretnej przyczyny. Taka sytuacja najczęściej spotykana jest u dzieci. Nie należy lekceważyć takiego krwotoku, ponieważ niekiedy może być on niebezpieczny dla naszego zdrowia i życia.

Jak dochodzi do krwawienia z nosa?

Błona śluzowa nosa jest bardzo mocno unaczyniona, a przednia część przegrody nosowej jest cienka i wrażliwa na uszkodzenia. Poza tym w nosie znajdują się sploty jamiste. Te czynniki oraz sam kształt nosa sprzyjają krwawieniom. Często przyczyny krwotoków z nosa są niegroźne i są skutkiem nieszkodliwych urazów. Czasem zdarza się jednak, że taki krwotok może być spowodowany jakąś chorobą, dlatego nie powinniśmy go bagatelizować i się przebadać.

Krwawienie z nosa może może mieć postać od lekkiego plamienia do groźnego krwotoku. Jego intensywność wynika z tego, czym jest spowodowany. Jeśli krew z nosa leci nam słabo to najprawdopodobniej spowodowane jest to wysuszeniem błony śluzowej nosa, małym urazem lub alergią. W takich sytuacjach po kilku minutach krwawienie ustępuje samo. Znacznie poważniejszy jest krwotok spowodowany urazem głowy lub nosa oraz chorobami krwi, które powodują zaburzenia jej krzepnięcia.

Jak należy postępować w przypadku krwotoku z nosa?

W większości przypadków źródło krwotoku znajduje się w przedniej części nosa. Przede wszystkim nie powinniśmy odchylać głowy w tył. Jeśli to zrobimy to krew zacznie spływać nam do gardła, poza tym może wywołać nudności, a także zachłyśnięcie, które mogłoby być dużo poważniejsze niż samo krwawienie z nosa. Prawidłowe w takiej sytuacji będzie zapewnienie poszkodowanemu pozycję siedzącą oraz lekkie pochylenie go do przodu. Cały czas należy pamiętać o własnym bezpieczeństwie, dlatego należy ubrać rękawiczki ochronne, a jeśli będzie to konieczne to także okulary ochronne.

Jeśli nos jest niedrożny, ranny powinien go wydmuchać a potem tamować krew. Najprościej jest to zrobić za pomocą kciuka i palca wskazującego, którymi należy ścisnąć skrzydełka nosa z obydwu stron.

Jeżeli po kilkunastu minutach krew nadal będzie leciała, to należy poszkodowanego przewieźć na konsultację do laryngologa. Z wizyty u lekarza powinny skorzystać również osoby, u których krwawienia z nosa powtarzają się co jakiś czas.

Podczas gdy poszkodowany straci przytomność trzeba upewnić się, że oddycha on prawidłowo, a następnie ułożyć go w pozycji bezpiecznej.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *