Inhalatory dla chorych i nie tylko

W ostatnich latach zanieczyszczenie powietrza uległo znacznemu pogorszeniu. Powietrze, którym oddychamy w ogromnym stopniu wpływa na nasze zdrowie. Zanieczyszczenia i wszelkiego rodzaju pyły znajdujące się we wdychanym powietrzu obciążają układ oddechowy, a także mają duży wpływ na jakość i długość życia. Wysuszają błonę śluzową oraz powodują charakterystyczne drapanie w gardle. Smog może także prowadzić do uczucia osłabienia, zmęczenia, zaburzeń koncentracji, czy też rozdrażnienia. Najbardziej narażeni na skutki zanieczyszczonego powietrza są dzieci oraz osoby starsze i chore.

Układ oddechowy jest w znacznym stopniu narażony na dostarczanie do organizmu wszelkich zanieczyszczeń, drobnoustrojów i alergenów, powodujących różnego rodzaju choroby. Toksyny znajdujące się w płucach mogą przyczynić się do wystąpienia stanów zapalnych dróg oddechowych, przeziębienia lub astmy. Pomóc w usunięciu zanieczyszczeń mogą regularne inhalacje. Inhalacje w szczególności dedykowane są osobom cierpiącym na choroby bądź urazy układu oddechowego takie jak astma, przeziębienie, stany zapalne zatok, krtani, oskrzeli, czy tchawicy, a także w leczeniu schorzeń sercowo-naczyniowych. Inhalacje są wskazane także osobom palącym oraz mieszkańcom dużych miast.

Inhalatory bardzo proste w obsłudze dzięki czemu nie będą mieli problemu z ich obsługą najmłodsi oraz osoby starsze. Inhalatory służą do podawania pacjentowi (zarówno w trakcie leczenia, jak i zabezpieczających zabiegów profilaktycznych) leków lub składników odżywczych za pomocą par. Roztwory substancji są podgrzewane (czasem nawet do temperatury wrzenia), a ulatniające się pary trafiają do układu oddechowego. Inhalatory (domowe lub szpitalne) stosowane są najczęściej w przypadku astmy oskrzelowej oraz przewlekłych chorobach układu oddechowego. Regularne inhalacje solankowe pomagają wesprzeć układ oddechowy, usuwają skutki zanieczyszczenia powietrza, a także zapobiegają infekcjom. Z inhalatorów domowych można korzystać w każdym miejscu i czasie. Dzięki możliwości dopasowania maseczki do użytkownika możliwe jest korzystanie z urządzenia zarówno przez osoby dorosłe jak i dzieci.

Nebulizatory działają podobnie, jednak nie dostarczają związków leków do otoczenia, a bezpośrednio do układu oddechowego pacjenta. Wykorzystując specjalną dyszę ciśnieniową rozpylają określoną ilość leków wprost do jamy ustnej lub nosowej. Pozwala to na dokładniejsze dozowanie leków, odmierzenie dokładnej ilości i pewność, co do zażycia wymaganej porcji. Nebulizatory są używane najczęściej w przypadkach astmy, mukowiscydozy oraz ciężkich chorobach układu oddechowego. Bywają także stosowane w leczeniu przeziębień.

1 Komentarz

  1. Inhalator

    Inhalacja bardzo pomaga na katar, kaszel czy zapalenie płuc. Leki znacznie szybciej się przyswajają.

    Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *