Najczęstsze dolegliwości osób pracujących przy biurku

Wszechobecność komputerów i Internetu sprawia, że bardzo dużo czasu zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym spędzamy przed komputerem. Praca przy biurku w różnoraki sposób odbija się na zdrowiu. Do czego więc mogą prowadzić długie godziny spędzone przed komputerem?

Bóle pleców i kręgosłupa

Schorzenia związane z kręgosłupem i plecami mogą być spowodowane przez nieergonomiczne, źle dostosowane stanowisko pracy lub przez złe nawyki osoby siedzącej przy biurku. Długotrwała praca przy biurku w takich warunkach może prowadzić do uczucia bólu w okolicach kręgosłupa, dyskopatii a nawet skrzywienia kręgosłupa. W tej sytuacji warto zaopatrzyć się w nakładkę na krzesło biurowe, która odciąży kręgosłup w odcinku lędźwiowym. Nie należy zapominać o ruchu po pracy. Warto rozpocząć uprawianie sportu. Pływanie, ćwiczenia na siłowni bądź inna dyscyplina sportowa z pewnością pozwoli rozluźnić spięte mięśnie.

Zespół cieśni nadgarstka

W czasie pisania na klawiaturze możemy bezpośrednio nabawić się tego schorzenia. Pisząc barki, ramiona i dłonie cały czas są napięte, znajdują się w pozycji wymuszonej. Z czasem pojawia się uczucie mrowienia i drętwienia palców, szczególnie wskazującego i środkowego. Na początku drętwienie i ból pojawiają się sporadycznie, później nasilają się i występują nawet, gdy nie pracujemy. W celu uniknięcia tego schorzenia warto podczas pisania używać podkładki pod nadgarstek oraz robić sobie krótkie, ale częste przerwy. W trakcie pracy można także ćwiczyć dłonie (np. zginać, prostować, ściskać w pięść), aby rozluźnić mięśnie.

Pogorszony przepływ krwi

Pracując w pozycji siedzącej możemy nabawić się niewydolności żylnej, pękania naczyń krwionośnych i obrzęków. W tej pozycji przepływ krwi w organizmie jest utrudniony przez uciskanie żył w nogach. Krew odpływa do serca zdecydowanie wolniej niż w swobodnej pozycji stojącej. Aby zapobiec tym schorzeniom niezbędne są częste przerwy, oderwanie się od biurka i pospacerowanie np. po pomieszczeniu. W przerwie można wykonać także kilka ćwiczeń rozluźniających jakimi są wspięcia na palce, napinanie mięśni łydek lub krążenie stóp.

Problemy z oczami

Od pracy przy komputerze cierpią także oczy. Ciągłe patrzenie na monitor sprawia, że wzrok szybciej się męczy i widzimy coraz gorzej. Podczas pracy warto zadbać o odpowiednią odległość od monitora oraz o nawilżanie gałek ocznych.

Praca przy komputerze powoduje o wiele więcej schorzeń niż te przedstawione powyżej. Jeśli nie można zmienić charakteru pracy warto zadbać o odpowiednie warunki podczas pracy, aby skutki były jak najmniejsze.

1 Komentarz

  1. Wiktor

    Praca biurowa naraża dodatkowo na nowotwory złośliwe, bo jest wykonywana w silnie szkodliwym polu elektromagnetycznym (Wi-Fi, telefon komórkowy, laptop, anteny na dachu biurowca itp.), a także stale pracownik pochłania z powietrzem i przez skórę mnóstwo szkodliwych substancji uwalnianych z mebli, wykładzin, wyposażenia (to źródła emisji toksycznych i rakotwórczych substancji chemicznych). Za słaba wentylacja pomieszczeń oraz brak lub znaczne ograniczenie dostępu światła słonecznego przyczynia się do schorzeń układu oddechowego (np. asma) oraz psuje zdrowie psychiczne pracowników biurowych.

    Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *