Ciśnienie krwi

Ciśnienie krwi, dlaczego warto się zainteresować tym tematem. Czy kontrolujecie swoje ciśnienie? Czy należy się przejmować swoim ciśnieniem krwi? Czy posiadacie w swoim domu ciśnieniomierz?

Ciśnienie krwi powinien regularnie mierzyć każdy. Bijące serce pompuje krew przez organizm, zapewniając energię i tlen, której potrzebuje ciało. Krew płynie w układzie naczyniowym pod ciśnieniem, podobnie jak woda w sieci wodociągowej. Jednak w odróżnieniu od sztywnych rur wodociągowych naczynia krwionośne są elastyczne i umięśnione. Przesuwająca się krew naciska na ściany naczyń krwionośnych. Mogą się kurczyć i rozszerzać, regulując w ten sposób ciśnienie krwi. Ciśnienie krwi nie jest zjawiskiem, które możemy zauważyć czy poczuć. Jedynym sposobem sprawdzenia ciśnienia krwi jest jego pomiar.

Wartość ciśnienia krwi wyraża się w milimetrach słupka rtęci (mmHg). Pomiar ciśnienia krwi zapisuje się w postaci dwóch liczb. Jeśli twój wynik to 120/80 mmHg, twoje ciśnienie krwi wynosi 120 na 80. Jak widać określają je dwie liczby. Pierwsza z nich to ciśnienie skurczowe, zwane potocznie górnym. Informuje o ciśnieniu krwi w tętnicach podczas skurczu serca i wyrzutu krwi do głównej tętnicy – aorty. Druga liczba to ciśnienie rozkurczowe, zwane też dolnym, rejestrowane przez urządzenia pomiarowe, gdy serce się rozkurcza i wypełnia krwią. Niezależnie od tego, czy normę przekraczają obie wartości, czy też tylko jedna z nich, sytuację taką uważa się za nadciśnienie.

Co się dzieje gdy mamy zbyt wysokie ciśnienie krwi. Powoduje to nadmierne obciążenie serca i naczyń krwionośnych. Z czasem to obciążenie może powodować uszkodzenia narządów i ryzyko problemów zdrowotnych. Jeśli podejrzewacie wysokie ciśnienie i nie kontrolujecie go, narażasz się na ryzyko zawału lub udaru. Wysokie ciśnienie może również powodować choroby serca i nerek. Większość przypadków nadciśnienia nie ma wyraźnej przyczyny. Nie wiemy dokładnie, co wywołuje nadciśnienie? Jednak wiadomo, że twój tryb życia może wpłynąć na ryzyko jego rozwoju. Pewne osoby mogą cierpieć na nadciśnienie z powodu innych schorzeń, na przykład problemów z nerkami. W takich przypadkach po wyleczeniu danego schorzenia ciśnienie krwi może wrócić do normy. Jeśli masz zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi, możesz w zdrowy sposób zmienić styl życia, aby je obniżyć. Następujące zmiany diety i aktywności mogą mieć rzeczywisty wpływ na twoje ciśnienie: jedz mniej soli, spożywaj więcej warzyw i owoców, pij mniej alkoholu, kontroluj utrzymanie prawidłowej wagi ciała, rzuć palenie i bądź bardziej aktywny: spaceruj, biegaj, pływaj, ćwicz! Mitem jest również potocznie przekazywany fakt, że nadciśnienie to schorzenie ludzi starszych, dotyka ten problem coraz młodsze osoby.

Co może być dla was ciekawostką to fakt, że ciśnienie tętnicze związane jest ściśle z dobowym rytmem snu i czuwania człowieka, dlatego zmienia się w ciągu doby: w dzień jest wyższe, nocą niższe. Najwyższe wartości osiąga w godzinach porannych (między 6 a 12), gdy następuje „rozruch” organizmu po nocnym wypoczynku, a my podejmujemy swoje codzienne czynności. To niebezpieczny moment dla układu sercowo-naczyniowego, ponieważ ciśnienie gwałtownie rośnie. Według obserwacji lekarzy to właśnie w godzinach porannych najczęściej występują zawały serca i udary mózgu. Postarajmy się więc po obudzeniu spokojnie wejść w nowy dzień, bez pośpiechu i stresu, które zwiększają poranny skok ciśnienia. Nocą powinno ono się obniżyć. Brak fizjologicznego spadku ciśnienia podczas snu zwiększa ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych.

Aby ustalić, czy masz nadciśnienie lekarz potrzebuje więcej niż jeden wynik pomiaru, dlatego mierzenie ciśnienia w domu, gdy jesteś zrelaksowany i zajmujesz się codziennymi sprawami, jest doskonałym sposobem sprawdzenia ciśnienia krwi. Wybór dobrego ciśnieniomierza jest istotny, jeśli ciśnienie będziesz mierzył samodzielnie w domu, postaw na ciśnieniomierz automatyczny. Ciśnieniomierze naramienne są z reguły dokładniejsze bardziej precyzyjne nie nadgarstkowe. Taki ciśnieniomierz może posiadać różne dodatkowe funkcje tj.: zapamiętywanie ostatnich wyników, funkcja alarmu, wykrywanie nieregularnej pracy serca. Staraj się dokonywać pomiarów zawsze o tej samej porze i gdy jesteś zrelaksowany. Niezależnie od tego, które urządzenie wybierzesz, upewnij się, że zostało przetestowane zgodnie z wytycznymi ESH (Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego).

Dla dokładnego pomiaru znaczenie ma wybór mankietu odpowiedniego rozmiaru. Standardowy mankiet dostarczany wraz z ciśnieniomierzem nie zawsze gwarantuje prawidłowość wyników: niektóre osoby mają bardzo szczupłe lub bardzo grube ramiona. W takich przypadkach użycie standardowego mankietu może spowodować przekłamanie wyników pomiaru. Upewnij się, czy używasz mankietu właściwego rozmiaru.

A teraz sprawdź poniżej czy masz prawidłowe ciśnienie krwi:

  • Mniej niż 100 na 60 – Twoje ciśnienie jest niższe niż normalne – Skonsultuj się z lekarzem, być może wymagane będzie leczenie
  • Mniej niż 120 na 80 – Twoje ciśnienie jest w normie – Prowadź zdrowy tryb życia, aby utrzymać ciśnienie na tym poziomie
  • Pomiędzy 121 na 81 a 139 na 89 – Twoje ciśnienie krwi jest nieznaczenie wyższe niż normalne i powinieneś je obniżyć – Zmień tryb życia na zdrowszy
  • 140 na 90 lub wyższe (utrzymujące się przez kilka tygodni) – Masz nadciśnienie – Zmień tryb życia i skonsultuj się z lekarzem

2 Komentarzy

  1. ABC

    Oprócz leków warto także zastosować suplementy. Być może dzięki nim będzie można w końcu odstawić leki.

    Odpowiedz
  2. annas

    W domu mamy ciśnieniomierz naramienny easy med GERATHERM. Kupowałem już dość dawno. Przydaje się, choć raczej korzystamy okazjonalnie, bo na nic poważnego nie chorujemy, ale warto mieć coś takiego pod ręką. Sprzęt potrzebny równie mocno jak termometr moim zdaniem.

    Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *