Alfabet wakacyjnych wypadków

Pogoda nam sprzyja i planujemy letnie urlopy, spędzamy dzień aktywnie na świeżym powietrzu. Dla Waszego bezpieczeństwa rozpoczynamy serie wpisów poświęconych tematyce wakacyjnej, zwłaszcza przydatne porady dla wszystkich posiadających dzieci. Lato z maluchem to sport ekstremalny, wymaga od nas dużo siły i jeszcze więcej ostrożności. Właśnie podczas wakacji zdarza się najwięcej wypadków z udziałem dzieci. Jak im zapobiegać i co robić, gdy się nam przytrafią? Zaczynamy nasze ABC wakacyjnych wypadków! 🙂

A – ALERGIA NA SŁOŃCE
Tak określa się pokrzywkę słoneczną, czyli wysypkę powstałą pod wpływem słońca. Bąble swędzą, ale na szczęscie znikają same, już kilka godzin po zejściu ze słońca. Dzieci, u których słońce wywołuje pokrzywkę, powinny przed wyjściem być smarowane kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (SPF 50+).

A – ANAFILAKTYCZNY WSTRZĄS
To gwałtowna reakcja organizmu na alergen, np. jad osy. Zdarza się bardzo rzadko, ale może wystąpić nawet po pojedynczym użądleniu, jeśli dziecko jest uczulone na jad. Może wtedy dostać duszności. Często pojawia się obrzęk krtani, spada ciśnienie, dochodzi do omdlenia. Jeśli wiesz, że dziecko ma alergię (bo np.wykazały to testy), powinnaś zawsze mieć przy sobie adrenalinę (zestaw do kupienia w aptece) i natychmiast po użądleniu ją podać. Jednak samo to nie wystarczy: konieczne będzie wezwanie karetki albo jazda na ostry dyżur.

B – BIEGUNKA
To jedna z typowych letnich przygód. Może być spowodowana infekcją wirusową, nietolerancją pokarmową lub zatruciem pokarmowym. Biegunka sama w sobie jest pożytecznym objawem, bo pomaga organizmowi pozbyć się toksyn, ale niesie ze sobą, szczególnie u niemowląt, ryzyko odwodnienia, co jest bardzo poważną sprawą. Aby uniknąć kłopotów, podczas biegunki podawaj dziecku nawadniający płyn z elektrolitami, np. Orsalit, Gastrolit, AquaSAL. Porcje płynów nie powinny być duże (1-2 łyżeczki), aby nie sprowokować wymiotów, za to powinny być podawane dość często, nawet co kilkanaście minut. Jeśli oprócz biegunki pojawiły się wymioty i osłabienie, jedź z dzieckiem do lekarza. Być może konieczne będzie nawadnianie szpitalne.

C – CHOROBA LOKOMOCYJNA
Wiadomo – lato to podróże, a te u małych dzieci często wiążą się z nudnościami i wymiotami. U niemowląt, ze względu na niedojrzały jeszcze błędnik, choroba lokomocyjna nie występuje, zazwyczaj zaczyna się w 3-4 roku, chociaż z doświadczenia własnego mogę powiedzieć, że moja niespełna dwulatka posiada objawy choroby lokomocyjnej i nasza ostania dłuższa podróż była urozmaicona wymiotami (teraz wiem, że musimy się zaopatrywać w odpowiednie leki). Sama jako dziecko miałam takie problemy, więc wiem jak takie podróże mogą być dla maluchów nieprzyjemne i męczące. Takiemu maluchowi warto podać lek na bazie imbiru, np. Lokomotiv. Warto też spróbować i zaopatrzyć się w opaskę przeciwwymiotną na nadgarstek, do zakupienia w aptece.

c.d.n.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *