Lampy na podczerwień – zastosowanie, działanie, przeciwwskazania

cpx_a35204fc91efc501b5818d1409ccb20aLampy na podczerwień stosowane są najczęściej w przypadku dolegliwości związanych z mięśniami, układem krwionośnym i oddechowym. Wykorzystuje się np. je w procesie leczenia/osłabiania objawów reumatyzmu. Są stosunkowo niedrogie, bo można je kupić za kilkadziesiąt złotych (lampy Sollux), a ich efektywność w wielu wypadkach przewyższa inne formy terapii.

 

Jak to działa?

Teoretycznie, można to wyjaśnić w niezwykle prosty sposób, dosłownie jednym słowem. – promieniowanie. To element tak zwanej infraterapii, ciepłolecznictwa.

Chodzi o to, że emitowane przez tego typu lampy promieniowanie cieplne, pozwala rozszerzyć naczynia krwionośne i poprawić transport krwi. Dzięki temu do komórek dociera więcej tlenu i substancji odżywczych. Poprawa drożności żył pozwala także na wypłukanie (dosłownie) cząsteczek odpowiedzialnych za stany zapalne.

Głębokie ciepło „rozluźnia” mięśnie, sprawia, że są mniej napięte i bardziej podatne na procesy naturalnej oraz wspieranej farmakologicznie regeneracji.

 

Kiedy stosować?

Narzędzia tego typu mogą być stosowane w leczeniu wielu dolegliwości. Naświetlanie jest małoinwazyjną formą walki ze wszelkimi formami chorób reumatycznych. Zwalcza się nim bóle pleców, sztywność szyi i mięśni, zmiany w funkcjonowaniu stawów. Z metody tej korzystają ludzie w każdym wieku, nie tylko, stereotypowo kojarzeni z tymi dolegliwościami seniorzy.

Podczerwień doskonale sprawdza się także jako forma rehabilitacji sportowców. Pozwala na szybsze gojenie się i rozluźnienie mięśni, stawów i ścięgien.

Promieniowanie podczerwone, dzięki temu, że pozwala poprawić pracę układu krwionośnego, stosowane bywa także w zabiegach kosmetycznych. Naświetlanie skóry pozwala na jej lepsze ukrwienie, a co za tym idzie, odżywienie.

Naświetlaniem lampami podczerwieni leczy się równie astmę, nieżyt oskrzeli, zapalenia zatok, a nawet katar. Promieniowanie tego typu niszczy zarazki, powalając odtruwać organizm pacjenta.

Co ważne, efekty ich działania są częstokroć lepsze niż w przypadku stosowania środków farmakologicznych. Mimo iż trzeba poświęcić czas na to, by poddać się ekspozycji świetlnej (tak jak trzeba czekać na działanie leków), lampy nie oddziaływają na nasz układ pokarmowy i odpornościowy. Nie trzeba więc zażywać dodatkowych leków osłonowych.

 

Przeciwwskazania

Choć lampy sollux stanowią świetne uzupełnienie rehabilitacji i leczenia, nie powinny być stosowane w każdym przypadku. Istnieją sytuacje, w których narzędzia tego typu dobrze jest odstawić.

Nie powinny z nich korzystać kobiety w ciąży, osoby z poważnymi uszkodzeniami i niewydolnością układu krążenia, ostrymi stanami zapalnymi skóry, uszkodzeniami (znacznymi) układu naczyniowego, pokarmowego czy moczowego… Wraz z wiekiem, powinni się także ograniczać natężenie światła.

 

7 Komentarzy

  1. Leszek

    Witam

    Ile minut stosować lampe solux na twarz chodzi o tradzik

    Pozdrawiam

    Odpowiedz
  2. Monika

    Czy dobre jest stosowanie lampy na stan zapalny ścięgien Achillesa?

    Odpowiedz
  3. Maria

    Ile minut moźe trwać jedno naświetlanie się lampą na podczerwień?

    Odpowiedz
  4. Halinka

    Używam tej lampy od dwóch tygodni. Zawsze podczas snu budziłam się z bólem ramion i rąk , od czasu używania lampy , bóle prawie ustąpiły, ulga niesamowita, polecam.

    Odpowiedz
  5. Ewa

    Czy można stosować naświetlanie lampą solux po operacji stawu biodrowego (endoproteza)? Minęło już 1,5 miesiąca.

    Odpowiedz
    1. Jerzy

      Ja po endoprotezie dostałem od lekarza rehabilitacji sollux filtr czerwony.

      Odpowiedz
    2. Jola

      Tak,w sanantorium po miesiącu od operacji zalecono mi naświetlanie lampą Bioptron.

      Odpowiedz

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *