Kompresy żelowe chłodzące i rozgrzewające

Kompresy żelowe są idealnym rozwiązaniem dla osób aktywnych oraz dla osób, którym dokuczają choroby i są zmarzluchami. Mają zastosowanie w dolegliwościach chorobowych, jak i podczas kontuzji. W zależności od potrzeby służą one w leczeniu zarówno ciepłem, jak i zimnem.

Okłady żelowe, jako kompres chłodzący stosuje się w działaniach przeciwkrwotocznych, przeciwobrzękowych, przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Są one niezastąpione w przypadku kontuzji układu ruchu, np. przy stłuczeniach, zwichnięciach, zapaleniach ścięgien i stawów. Należy ich użyć, gdy pojawia się obrzęk. Dobrze sprawdzają się także podczas silnych bólów głowy, zębów i krzyża. Kompresów żelowych chłodzących nie należy umieszczać bezpośrednio na skórze, ponieważ istnieje ryzyko odmrożenia. W celu oziębienia kompresu należy na dwie godziny przed zabiegiem włożyć okład do lodówki. Po wyjęciu z lodówki kompres osuszyć. Przed nałożeniem takiego kompresu warto owinąć go cienkim ręcznikiem.

Kompresy żelowe służą także jako okłady rozgrzewające. Kompres grzejący ma zastosowanie w przypadku urazów narządu ruchu, jak stłuczenia i urazy tkanek miękkich. Trzeba jednak pamiętać, aby użyć go dopiero po czterech, pięciu dniach od odniesienia kontuzji. Takie okłady pomagają w łagodzeniu bólów reumatycznych, nerwobóli, a także przykurczu mięśni. Podczas niskiej temperatury, szczególnie w zimę, takie okłady mogą służyć nam jako ogrzewacze do rąk. Kompresy żelowe rozgrzewające często zastępują okłady parafinowe, eliminując tym samym szkodliwe działanie oparów parafiny. Chcąc rozgrzać kompres należy zagrzać go w wodzie do temp. 70 C. Po wyjęciu z wody okład trzeba osuszyć. Stosując okłady grzejące w postaci ciepłej, podobnie jak kompresy chłodzące, należy pamiętać o nie umieszczaniu ich bezpośrednio na skórę.

Kompresy żelowe są idealnym środkiem przeciwbólowym i przeciwobrzękowym dla dzieci i dorosłych. Są łatwe w zastosowaniu i bardzo ekonomiczne, ponieważ można ich używać wielokrotnie. Poza tym gwarantują pełne bezpieczeństwo w ich używaniu.