Czym tak właściwie jest przeziębienie?

Wielu z nas w okresie jesienno-zimowym czuje się gorzej. Zmiana pogody oraz spadek temperatury mają wpływ na osłabienie naszego organizmu. I wtedy dopada nas przeziębienie, ale czym ono tak właściwie jest?

Czym jest przeziębienie?

Najprościej mówiąc jest to zespół objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych, które spowodowane są zakażeniem wirusowym. W przebiegu przeziębienia stan zapalny może zostać wywołany przez ponad 200 rodzajów wirusów. Prawie połowa z nich to rynowirusy.

Przeziębienie jest najprawdopodobniej najczęściej spotykaną chorobą w społeczeństwie. Najczęściej chorują dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze dobrze rozwinięty. Wraz z wiekiem częstotliwość zachorowań zmniejsza się. Dorosłe osoby chorują zazwyczaj od 2 do 4 razy w roku, czyli 2-3 razy mniej niż dzieci. Najrzadziej choroba ta dotyka osoby starsze.

Jak można się zarazić?

Do zakażenia dochodzi na dwa sposoby. Pierwszy z nich to zakażenie drogą kropelkową. Osoba chora podczas kaszlenia lub kichania rozpyla drobne kropelki wydzieliny z dróg oddechowych, które zawierają wirusy. Drugi sposób jest spowodowany kontaktem z przedmiotami zakażonymi. Niektóre wirusy przez kilka godzin potrafią przetrwać w środowisku, np. na rzeczach codziennego użytku. Dotykając tych rzeczy, a potem nie myjąc rąk, możemy wprowadzić te wirusy w nasze drogi oddechowe, poprzez kontakt dłoni z jamą ustną lub nosem.

Jakie są objawy?

Przeziębienie na samym początku występowania jest zazwyczaj łagodne. Do pierwszych odczuwalnych oznak przeziębienia dochodzi po jednym lub dwóch dniach od zakażenia. Najpowszechniejszymi objawami jego występowania są złe samopoczucie, uczucie suchego gardła oraz jego pieczenie lub drapanie. W późniejszym czasie pojawiają się ból gardła, któremu towarzyszą również chrypka, katar i kichanie. Poza tym występować może również niewielka gorączka (37-38 °C), która częściej spotykana jest u dzieci, niż u dorosłych. Największe nasilenie objawów występuje po 2-3 dniach, natomiast po 7-10 dniach choroba samoistnie ustępuje. Przeziębienie może mieć różnych charakter, w zależności od tego jaki wirus spowodował u nas chorobę.

Jak się wyleczyć?

Mimo, że przeziębienie po kilku dniach powinno samo ustąpić, to niektórych objawów w szczególności nie powinniśmy bagatelizować. W przypadku pojawienia się któregoś z innych objawów, takich jak: duszności, świszczący oddech, wysoka gorączka, wzmożony kaszel, silny ból głowy, uszu, zatok, lub gdy objawy nasilają się po 5-6 dniach, zaś choroba trwa dłużej niż 10-14 dni, to należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza. Lekarz po przeprowadzeniu badania szybko może stwierdzić, czy u pacjenta doszło do infekcji bakteryjnej. Wtedy mogą zostać wykonane dodatkowe badania lub może zostać podany antybiotyk. Antybiotykoterapia wskazana jest właśnie przy infekcji bakteryjnej, dlatego nie należy jej stosować w niepowikłanym przeziębieniu.

Jeśli jednak nie mamy zamiaru czekać aż przeziębienie samo ustąpi i chcemy na własną rękę się wyleczyć, to raczej nic z tego. Nie powinno podawać się leków zwalczających przyczynę infekcji, a jedynie takie, które powodują zmniejszanie uciążliwych objawów choroby. W takich przypadkach należy pamiętać, aby stosować leki przeznaczone wyłącznie do objawów, które mamy, np: jeśli mamy wysoką gorączkę, to można wziąć leki przeciwgorączkowe. Przed ich użyciem należy jednak zapoznać się z informacjami na ulotce.

Istnieją również domowe sposoby walki z przeziębieniem. Najważniejszymi z nich są odpoczynek i picie dużej ilości płynów. Przy lekkim kaszlu pomocna może okazać się łyżka miodu przed snem.

Z tego względu, że przeziębienie może zostać spowodowane przez setki rodzajów wirusów, niemożliwe jest stworzenie skutecznej szczepionki przeciw niemu. By zmniejszyć ryzyko zarażeń należy często myć ręce, unikać zatłoczonych miejsc, ograniczyć kontakt z osobami chorymi. Nie należy zapominać także o diecie i aktywności fizycznej.

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *